Різдвяний Штоллен
Опис
Неодмінно спробуйте цей рецепт! Різдвяний Штоллен - це німецька святкова випічка, така смачнюща, що я вже два роки поспіль печу подвійну порцію, щоб пригостити усіх родичів:) Навчила мене цього рецепту моя подруга Марі з Грузії, якій я щиро вдячна, адже тепер у нас з’явилась ще одна смачна різдвяна традиція!
Я звичайно печу до Різдва макові та вишневі завиванці та пиріжки з вишнями чи з маком, а останнім часом цікавлюся ще й кулінарними традиціями народів світу. Це дуже захоплююче: дізнаватися, що готують до свята у різних країнах, та пробувати і собі страви з усього світу! Нині я поділюся з Вами рецептом німецького Штоллена - він сподобався нам навіть більше, ніж англійський Різдвяний кекс чи італійський Паннеттоне. Штоллен являє собою величезний кекс, чи то пиріг із дріжджового тіста, у якому багато родзинок, цукатів та горіхів. Мигдаль, помаранчеві та цитринові цукати надають штоллену неперевершеного аромату та смаку. Сухофрукти настоюються у коньяку, який покращує цей смак та аромат, а ще відіграє роль консерванту, бо штоллен має випікатися за 2, а краще навіть за 4 тижні до свята. Так, ця незвичайна випічка майже місяць настоюється і стає тільки смачнішою! Гайда пекти штоллен та чекати Різдва:)
Інгредієнти:
- 50 г свіжих дріжджів;
- 100 г цукру (0,5 склянки);
- 300 мл молока (1,5 склянки);
- 200 г вершкового масла для тіста;
- Цедра 1 лимону;
- 2 пакетика ванільного цукру чи ванілін на краєчку чайної ложки;
- 2/3 чайної ложки солі;
- 650-750 г борошна (5-6 склянок + 0,5 склянки на підсипку);
- 250 г світлих родзинок;
- 250 г темних родзинок;
- 100 г мигдалю;
- 100-200 г цитринових чи помаранчевих цукатів;
- 100 мл коньяку (0,5 склянки);
- 100 г вершкового масла для змащування;
- 150 г цукрової пудри (1 склянка).
Інструкція:
Щоб різдвяна випічка вийшла смачною, вершкове масло має бути якісним. Спред чи маргарин не підійде. Для тіста можна взяти недороге масло, а для змащування готового штоллена - більш жирне та смачне.
Цукати для штолена краще зробити домашні, вони корисніші, ліпше пахнуть та смакують, ніж покупні. На сайті є окремий рецепт домашніх цукатів з цитринових шкірок. Їх можна приготувати напередодні, а наступного дня випікати штоллен.
Перш ніж замішувати тісто, промиємо родзинки, змішаємо із цукатами та заллємо коньяком чи ромом. Можна зробити це і за 1-2 дня до приготування штоллена. Не хвилюйтеся щодо алкоголю у тісті, толен можна їсти навіть дітям, бо під час випікання він випаровується, залишаючи лише приємний аромат. До того ж, алкоголь необхідний в цьому рецепті як консервант: завдяки йому штолен не пліснявіє, коли настоюється упродовж тривалого часу.

Горіхи також підготуємо заздадегідь: подрібнюємо мигдаль та обсмажуємо на сухій чистій пательні до приємного аромату.

Масло дістанемо з холодильника, щоб розм’якшилося.
Лимон гарно вимиємо зі щіткою у гарячій воді та заллємо окропом на 5 хвилин, щоб цедра не була гіркою.
Тепер готуємо тісто. Розтираємо дріжджі із цукром.

Вливаємо тепле молоко (36-37 С).

Перемішуємо та просіюємо 2 склянки борошна.

Знов перемішавши, отримуємо негусте тісто - опару, яку ставимо у тепле місце на 15-20 хвилин.

Коли опара стане пишною, наповниться повітряними бульбашками, час додати ще 3 склянки просіяного борошна, терту цедру лимона, ванілін, сіль та м’яке масло.


Замішуємо тісто, за необхідности підсипаючи ще трохи борошна. Тісто має бути м’яке та приємне. Покладемо його до миски, накриємо рушником та залишимо на 30-40 хвилин у теплі, щоб підійшло.

Тоді притрусимо стіл борошном та розвалкуємо тісто у коло 2 см завтовшки.
Віджимаємо родзинки від зайвої вологи (залишки коньяку можна використати для пропитки бісквіту) та висипаємо на тісто, додаємо мигдаль.

Защипуємо краї тіста.

Та вимішуємо, доки родзинки та горіхи розподіляться у тісті рівномірно. Якщо тісто починає липнути, підсипаємо трішки борошна.

Тепер будемо формувати штоллен. Традиційно він має трикутну форму. Але щоб отримати її, треба випікати штоллен у формі. Просто на листі він виходить більш плаский і скоріш прямокутний. Але на смак це не впливає:)
Розвалкуємо тісто у прямокутник 2-3 см завтовшки. Посередині робимо заглибення у вигляді борозни.

Тоді загинаємо обидва краї, правий та лівий, як на фото.

Далі складаємо удвічі, ось так.

Викладаємо штоллен на лист із пергаментом, змащеним олією, та залишаємо під рушником на 15-20 хвилин. У цей час духовка розігрівається до 180С.
Випікаємо штоллен упродовж 1 -1,5 години посередині духовки, допоки бамбукова паличка буде виходити з тіста сухою, а скоринка набуде золотистого кольору. Якщо низ почне пригорати - переставте лист вище. Якщо підгорає верх - накриваємо штоллен аркушем фольги.

Готовий гарячий штоллен з усіх боків обмащуємо розтопленим вершковим маслом та щедро обсипаємо цукровою пудрою.


Герметично загортаємо у фольгу.

А потім у харчовий пакет.

Зберігаємо штоллен до Різдва у прохолодному місці, наприклад у холодильнику чи на балконі.

Нарізаємо штоллен шматочками.

Та пробуємо смачну Різдвяну випічку!

Пекла за вашим рецептом (єдине, взяла не родзинки, бо в мене їх в випічці ніхто не любить, а журавлину і вишню)))
Так от) Куштували один за тиждень після випікання: мені спокійно (я аж засмутилась трохи, хоч і розуміла, що то - мало, аби штоллен дозрів, але - таки засмутилась... а сестричка сказала - смачно)
Але реті стояли-чекали, як має бути)) Тож за три тижні - це проооосто фантастика: смак яскравий, насичений і просто - ідеальний! Домашні всі в захваті, сестричка сказала, що різниця - відчутна (хоча наполягає, що він і одразу - смачний), а я підозрюю, що наступного разу випікатиму подвійну порцію, бо на роботі не всім вистачило))
То я до чого те все написала - дяяяякую вам, дуже хороший рецепт)
Натхнення і ще більше смачних рецептів)
Наталя, на здоров'я! 🙂
Дуже рада, що штоллен Вам до смаку!
Я теж минулого разу випікала подвійну порцію, щоб вистачило усіх пригостити:)
Чудова ідея з журавлиною та вишнею, варто спробувати!
Щиро вдячна за коментар. Гарного Вам дня! 🙂