Печиво Каштанчики – найсмачніше у світі!
Опис
Вгадайте, що я печу на солодке майже на всі родинні свята - дні народження, Новий рік, дитяче пригощення у садочку та школі? Це пісочне печиво «Каштанчики», яке залишається нашим найулюбленішим рецептом вже протягом 15 років!
З тих самих пір, коли я випадково знайшла рецепт у старій газеті. Щоправда, там воно називалося «Трюфелі» та було без вафельної обсипки - то я потім трохи вдосконалила рецепт, вигадавши обвалювати кульки з крихкого тіста у шоколадній глазурі та вафельній крихті, як-от «Золоту Ниву» - ще один варіант смачного печива з дитинства. Але для Золотої Ниви тісто готується дещо складніше - там треба варені жовтки. Для печива Каштани ж треба тільки два основні інгредієнти: масло та борошно, а яке ж воно смачнюще!
А ще каштанчиків з однієї порції виходить багато - понад 3 десятки, на всіх вистачить! Можна пригостити увесь клас у школі, а вдома гарно почаювати, гостям із собою дати та ще на сніданок до кави залишиться:)
Інгредієнти:
- 2 склянки борошна (по 200 мл без верху=260 г);
- 200-250 г вершкового масла (1 пачка чи трошки більше);
- 2-3 столових ложки цукру (можна не додавати, бо глазур і обсипка солодкі);
- 1/4 чайної ложки солі;
- ¼ чайної ложки харчової соди;
- ½ столової ложки лимонного соку чи оцту.
Для начинки:
- Родзинки - 35 шт.
Для шоколадної глазурі:
- Півсклянки цукру (100 г);
- 3 столові ложки молока;
- 1 столова ложка какао-порошку.
- 200 г вафель.
Інструкція:
Отже, готуємо пісочне тісто. Просіюємо до миски борошно разом із содою (чи розпушувачем) та ріжемо туди шматочками масло - не м’яке, але й не дуже холодне. Раніше я брала для каштанчиків вершковий маргарин, але не абиякий, а тільки «Пампушок» для пухкої випічки - із ваговим маргарином печиво зовсім не таке, менш розсипчасте і не дуже смачне. Але згодом я перестала використовувати магарин навіть для випічки і тепер додаю до тіста тільки вершкове масло, щоб домашня випічка була дійсно натуральною, із якісних інгредієнтів, особливо для діток.
Перетираємо масло із борошном руками у крихту. Додаємо трохи лимонного соку чи оцту, щоб погасити соду у тісті, та збираємо тісто у кулю. Спочатку воно кришиться і розсипається, але за пару хвилин, коли масло трохи розм’якшиться від тепла рук, тісто зліпиться у колобок. Довго місити не треба, бо коли масло у пісочному тісту надто розм’якшується, вироби потім виходять жорсткими. Якщо ж тісто не хоче злипатися і уперто розсипається, додайте ще трохи масла, або 1-2 чайної ложки холодної води чи сметани.
Зібравши тісто у кульку, кладемо його на 15 хвилин до холодильника. Якщо не охолодити тісто, а випікати печиво одразу, то каштани розпливуться і будуть не кульками, а напівкульками.
Застилаємо лист пергаментом та вмикаємо духовку, хай розігріється до 200 С. Можна випікати і без пергаменту, просто на листі, навіть змащувати не треба - тісто доволі жирне та не прилипає.
Діставши тісто з холодильнику, відщипуємо невеличкі шматочки та формуємо кульки завбільшки з волоський горіх. Досередини кожної кладемо родзинку чи ягідку.
Викладаємо каштанчики рядами на листі, залишаючи між ними відстань 2 см, бо печиво буде трохи збільшуватися при випіканні.
Ставимо печиво до духовки на середню поличку та випікаємо до золотистого кольору та сухої шпажки, близько 25-30 хвилин.
Дістаємо з духовки - хай охолонуть на противні хвилин 10-15, бо гаряче пісочне печиво дуже ніжне та крихке. Тоді можна зсипати їх до тарілки, а поки вистигають, приготувати глазур.
Змішуємо у каструльці цукор із какао, вливаємо молоко та ще раз ретельно розмішуємо. Ставимо на невеликий вогонь та варимо, помішуючи, до закипання. Коли почне пінитися, знімаємо з вогню та ставимо, щоб глазур вистигла. Тут важливо спіймати момент, коли вона вже не гаряча, щоб не обпекти пальці, та ще не застигла до такого стану, що треба знов розтоплювати.
Поки глазур вистигає, натріть на великій тертці вафлі. Прокручувати на м’ясорубці не варто - тоді виходить не пухка крихта, а якась липка вафельна каша.
Беремо по 3-5 каштанчиків, вкидаємо у глазур. Обмочуємо печиво у шоколаді у усіх боків, витягаємо, струшуємо залишки глазурі, а тоді обкачуємо кульку у вафлях та викладаємо на тацю.
Якщо глазур надто охолола і загусла, трохи підігріваємо її.
Смачне печиво Каштани готове!
Воно може зберігатися просто у кімнаті кілька днів - щонайменше 3-5, а може й тиждень, але з’їдають набагато швидше.
Ще один плюс - пісочні кульки можна напекти за 2-3 дні до свята, а потім просто оздобити шоколадом та обсипкою. До речі, окрім вафель, можна також використовувати кокосову стружку.
Смачного чаювання!