Контент

5 рецептів пасок Дарії Цвек та ще один рецепт секретної паски

Порцій: 10  
Калорійність: ккал  
Час приготування: 3 години
Українська

Опис

У моїй родині вже багато років печуть паски за рецептом, котрий передала бабусі моєї мами ще її бабуся. Походження родинного рецепту невідоме, але йому точно вже понад 100 років. Усі, хто пробував ці пасочки, кажуть, що вони найсмачніші.

 

Коли я вирішила поділитися рецептом та опублікувала його в соцмережі, одна з підписниць сайту Рецепти Українською від Юльєтти написала, що це рецепт Дарії Цвек. Я здивувалася і зраділа: невже нарешті встановлене авторство рецепту? Та пішла шукати.

Знайшла 11 різних рецептів пасок (бабок) видатної української кулінарки. Та жоден з них не співпадав із прабабусиним за співвідношенням інгредієнтів та технологією приготування. Та й за часом той рецепт, що дістався від маминою пра-прабабусі, виник значно раніше. Хай там як, походження рецепту залишається таємницею, проте тепер я знайшла ще кілька автентичних великодніх рецептів, і стало цікаво їх спробувати. Обожнюю Львівський сирник за рецептом Дарії Цвек, він неймовірно смачний. Люблю її стиль викладання рецептів: наче читаєш бабусин кулінарний записничок. А ця атмосфера її книжок: тепла, затишна, наче кухня, де пахне пирогами і раді кожному гостеві. До речі, чи знаєте, що сервірування для усіх фото пані Дарка робила власноруч, навіть іноді вночі не спала, готуючи страви до фотосесії. А потім фотографам можна було все це з’їсти, тому вони дуже полюбляли співпрацювати з нею.

паски за рецептом Дарії Цвек

Книга «Солодке печиво», на самому початку якої знайдете рецепти пасок, уперше видана у 1960-хє, і з того часу перевидавалася 9 разів. У тому числі в 2013-му, у видавництві Старого Лева. А у нас дома є ця книжка 1988-го року видання. Тільки я не звертала уваги, що там є рецепти пасочок. По-перше, бо пекли за своїм. По-друге, у книзі паски називаються «бабки». Це давня українська назва великодньої випічки. Подекуди в Україні і зараз пасочки звуть саме так.

Отже, я обрала 5 рецептів із цієї книги та ще один знайшла в інтернеті. Ми з вами будемо потихеньку їх пробувати. Тобто я буду пекти і вам показувати. а ви - писати коментарі. Гаразд?

Тут я наведу оригінальні тексти рецептів пасок Дарії Цвек та посилання на покрокові рецепти, котрі публікуватиму на своєму сайті. Стаття буде доповнюватися.

терта паска Дарії Цвек

Інгредієнти:

Паска звичайна

  • 500 г борошна,
  • 1 склянка молока,
  • 4 жовтки,
  • 50 г дріжджів,
  • 100 г вершкового масла, або маргарину, або олії,
  • 100 г цукру,
  • 1/2 чайної ложки солі,
  • ваніль.

Інструкція:

Розвести в теплому молоці дріжджі з 1 столовою ложкою цукру і 1 столовою ложкою борошна. Коли розчина почне бродити, влити її в посуд з борошном, додати розтерті з цукром до білості жовтки, посолити і замісити. Під кінець вимішування влити розтоплений жир або теплу олію, вимісити ще раз, щоб тісто ввібрало весь жир, накрити і поставити в тепле місце. Коли тісто відійде, перемісити, викласти частину його в форму, дно якої застелене промащеним папером, заповнивши її на 2/3. Тісто знову поставити, щоб підійшло. Коли форма виповниться, тісто змастити яйцем і пекти в гарячій духовці (190-200°) протягом 45 хвилин.

Паска святкова

Пекла із половини інгредієнтів, як вище, але із додаванням лимонної цедри, як для святкового рецепту. З-поміж масла, маргарину чи олії обрала вершкове масло. Паски вийшли смачні: високі, запашні, але тісто менш здобне та більш легке, ніж у нашому родинному рецепті. Також довго не черствіє. Блискучі вершечки пасок завдяки змащуванню яйцем. Єдине що, мабуть зараз дріжджі сильніші, ніж сто років тому, бо паски піднялися так, що стали схожі на "грибочки". Тож накладайте тіста не на 2/3 висоти форми, а 1/3.

Тісто: 1 кг борошна, 2 склянки молока, 10 жовтків, 100 г дріжджів, 200 г вершкового масла, або маргарину, або олії, 200 г цукру, 100 г ізюму, 1/3 чайної ложки солі, цедра з 1/2 лимона.

Дріжджі розвести у теплому молоці з 1 столовою ложкою цукру і 3 столовими ложками борошна. Коли розчина почне бродити, влити її у посуд з борошном, додати розтерті з цукром жовтки, посолити і замісити. Місити до появи пухирців і тоді влити розтоплений жир, знову добре перемісити, щоб тісто ввібрало жир, додати промитий ізюм, вимісити, накрити і поставити, щоб підійшло. Коли тісто збільшиться в об’ємі вдвоє, частину його викласти у форму, дно якої застелене промащений папером, заповнивши форму на 1/3, і поставити, щоб підійшло. Коли форма заповниться, змастити тісто яйцем і пекти в гарячій духовці (190-200°) протягом 45 хвилин.

святкова паска Дарії Цвек

Паска буденна

Тісто: 1 кг борошна, 2 склянки молока, 5-6 яєць, 50 г дріжджів, 100 г вершкового масла, або маргарину, або олії, 200 г цукру, 1/2 чайної ложки солі, ваніль.

Дріжджі розвести у теплому молоці з 1 столовою ложкою цукру і 1 столовою ложкою борошна. Коли розчина почне бродити, влити її в посуд з борошном, посолити, додати жовтки, розтерті з цукром, ваніль і замісити. Під кінець вимішування додати розтоплений жир чи теплу олію і місити, поки жир з’єднається з тістом. Відразу викласти частину його на 2/3 висоти форми, дно якої застелене промащеним папером, і, накривши, поставити в тепле місце, щоб підійшло. Тоді змастити яйцем і пекти у гарячій духовці (190-200°) протягом 45 хвилин.

Паска терта

Цю паску ми теж спробувати. істо без дріжджів, зате із розпушувачем.Випікати краще у широкій невисокій формі. За смаком схожа на кекс.

Тісто: 250 г борошна, 250 г маргарину, 2 столові ложки крохмалю, 300 г цукру, 6 яєць, цедра з 1 лимона, 100 г ізюму, порошок для печива.

Маргарин втерти на пухку масу, додаючи цукор, по яйцю, по ложці борошна, вимішаного з порошком для печива. Під кінець додати промитий ізюм, лимонну цедру, виміщати, викласти до змащеної жиром і посипаної сухарями форми. Пекти в добре нагрітій духовці (240°) протягом 30 хвилин. Бабу вибрати з форми холодну і посипати цукром-пудрою.

терта паска Дарії Цвек

Паска нашвидкуруч

Тісто: 500 г борошна, 1 склянка молока, 3 яєць, 50 г дріжджів, 100 г вершкового масла або маргарину, 100 г ізюму, 100 г цукру, 1/2 чайної ложки солі, цедра з 1/2 лимона.

Дріжджі розвести у теплому молоці з 1 столовою ложкою цукру. Коли розчина почне бродити, влити її в посуд з борошном. Посолити, додати розтерті з цукром яйця, цедру, ізюм і замісити тісто. Під кінець вимішування додати розтоплений жир і місити, доки він рівномірно розійдеться в тісті. Тоді частину тіста викласти на 1/3 висоти змащеної жиром форми, дно якої застелене промащеним папером. Тісто накрити і поставити в тепле місце, щоб підійшло. Змастити яйцем і пекти в гарячій духовці (190-200°) протягом 40 хвилин.

«Секретна паска»

Тісто: 1 кг борошна (не більше, бо паска буде тугою, і не менше, бо паска опаде), 400 г молока, 10 жовтків, 100 г мокрих дріжджів, 200 г масла або маргарину, 300 г цукру, 100 г родзинок, 1/2 чайної ложки солі, потерта цедра з 1 лимона.

Спочатку треба замісити опару. Дріжджі розводимо у теплому молоці і додаємо 100 г цукру і 200 г борошна. Все добре перемішати і поставити у тепле місце, щоб опара збільшилась удвічі. Після того, як суміш підросте — додайте решту цукру, жовтки, ізюм, цедру з лимона, сіль і борошно. Замісити тісто до однорідності і наприкінці додати розтоплений, але охолоджений жир. Місити приблизно 10-15 хв., поки тісто не почне відставати від рук.

Тісто поставити у тепле місце, щоб збільшилось удвічі. Тоді його опустити і зачекати, щоб знову підросло. Розкласти тісто на 1/3 частини посудини і дати знову піднятись удвічі. Духовку нагріти до температури 200 градусів. Всадити паску і після 10 хвилин зменшити температуру до 170-160 градусів. Випікати ще 50 хвилин.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1

(1 голос, в середньому: 5 з 5)

Рекомендуємо прочитати:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Додайте світлину страви, jpg

Підвал

Лічильник відвідувачів